Píseň ledu a ohně
Píseň ledu a ohně
je rozpracovaná fantasy sága amerického autora George R. R. Martina. Martin začal první díl ságy psát v roce 1991 a původně byla plánovaná jako trilogie. Podle jeho posledního vyjádření bude sága sestávat ze sedmi románů. Podle amerického časopisu TIME se jedná o nejlepší fantasy ságu všech dob.
Ve fantastickém světě George Martina může čtenář najít odkazy na středověké mongolské válečníky nebo italské městské státy. Mezi jeho inspirace patří anglický válečný střet nazývaný Válka růží nebo francouzská literární historická freska Prokletí králové Maurice Druona.[1][2] Píseň ledu a ohně je chválena pro rozmanité zobrazení žen a náboženství, stejně jako za realismus. Ve světě plném šedé morálky často vyvstávají otázky týkající se loajality, hrdosti, lidské sexuality, zbožnosti a morálnosti použití násilí. Na základě těchto knih se začala vysílat jejich seriálová adaptace Hra o trůny.
Stručný popis děje:
Píseň ledu a ohně se odehrává především v Sedmi královstvích Západozemí. Západozemí je velký kontinent, jehož zapsaná historie se táhne zhruba dvanáct tisíc let zpátky. Dlouho zde existovalo sedm království s různou kulturou a historií. Teprve mnohem později (zhruba 300 let před současností z hlediska vyprávění) byly tyto národy a království sjednoceny Aegonem Dobyvatelem z rodu Targaryenů. Asi 283 let po Aegonově vítězném tažení jsou Targaryenové – respektive šílený král Aerys – svrženi v občanské válce a Železný trůn (post nejvyššího vládce Sedmi království) je zabrán Robertem Baratheonem za podpory jeho přítele Eddarda Starka a Jona Arryna, u kterého byl v mládí ve výchově.