Quirm
Quirm
je malé ospalé město ve vinařské oblasti poblíž Okrajového oceánu. Městečko na konci Koumského údolí. Vyznačuje se proslulými květinovými hodinami (květinové hodiny v Quirmu jsou obrovská turistická atrakce) a speciální školou - Quirmskou kolejí pro mladé dámy. Tento vzdělávací ústav navštěvovala například Smrťova vnučka Zuzanka, Sibyla Berankinová, také krásná štíhlá Kristýna s dlouhými nazlátlými vlasy z městské Opery v Ankh-Morporku (Maškaráda) nebo Bystromila Klíšťová.
Ulice ve městě jsou křivolaké, dlážděné kočičími hlavami a většina z nich směřuje dolů k moři.
Okna domů zdobí záplava rudých a růžových muškátů.
Bystromila Klíšťová
Slečna Klíšťová je čarodějka a potulná učitelka, která putuje po kraji mezi potulnými učiteli s jimiž cestuje od vesnice do vesnice a kromě vyučování i objevuje nové talenty a snaží se získat mladé dívky do učení, hledá děvčata, která mají nadání pro řemeslo. Říká se, že čarodějné řemeslo nenajdete, že si ono najde vás, a většinou je to slečna Klíšťová, kdo vám poklepe na rameno. Je to hledačka čarodějek, ale do mnoha velkých domů se nedostane. Z takových domů bývají čarodějky nervózní. Napsala knihu Magavenatio Obtusis aneb Lov na čarodějnice pro velmi hloupé lidi a osobně se postarala o to, aby se výtisky dostaly především do těch míst, kde ještě lidé věřili, že by měly být čarodějky upáleny nebo utopeny. Protože jediná čarodějka, která mohla těmi místy projít, byla pravděpodobně sama slečna Klíšťová, znamenalo to, že než ji hodili do vody, nechali ji vyspat a dali ji slušnou snídani. Voda pro slečnu Klíšťovou nepředstavovala žádný problém vzhledem k tomu, že byla absolventkou Quirmské školy pro mladé dívky, kde jste absolvovali každé ráno koupel v ledové vodě, abyste si zocelili charakter. Loďmistrovský uzel se dal snadno rozvázat zuby i pod vodou. Převlékala se za poníženou podomní prodavačku jablek nebo věštkyni.
Výskyt: Svobodnej národ, Klobouk s oblohou, Obléknu si půlnoc, Zimoděj
Sibyla Berankinová
Sibyla znala víceméně každého, nebo alespoň skoro každou ženu jistého věku, která studovala v Quirmské koleji mladých dam zhruba ve stejné době jako ona. Zdálo se, že jsou jich stovky. Většina z nich se jmenovala podobně jako Zajda nebo Bublina, důsledně udržovaly styky, všechny se provdaly za vlivné nebo velmi mocné muže, kdykoliv se sešly, objímaly se a začaly okamžitě vzpomínat na staré dobré časy v kruhu 3b (Buch).
Myšula, Berenice Lešanská
Myšula studovala na Quirmské koleji stejně jako Sibyla, vdala se a žije v Quirmu, má dceru a syna, ale ten se musel spěšně přesunout do Čtyřiksu, když se dostal do jakéhosi naprosto nesmyslného nedorozumění s úřady, ale teď už je to v pořádku. Její manžel byl místní zákonodárce v Quirmu a podle Sibyly měl vlastní policejní jednotku. Sibyla Berankinová Myšulu neviděla pětadvacet let (Buch).
Mětečko Bystrá nad Koumem (Buch)
velmi slušně živila řeka. V místech, kde řeka vtékala na pláně, se rozšiřovala a zpomalila a ryby se v ní mačkaly jako v krabičce od sardinek. Po obou stranách se pak rozkládala blata, plná hlubokých a skrytých jezírek, která byla domovem nesčetných ptáků, jimž současně poskytovala i potravu.
Leonardo da Quirm
Leonardo je největší vynálezce na Zeměploše. Je to šílený génius, kterému šplouchá na maják.