Plochopis: horstvo a vodstvo
Hory Beraní hlavy (Ramtop Mountains)
Hory Beraní hlavy se v originále jmenují Ramtop Mountains. Ram (beran), Top (vrchol, vršek), Mountains (pohoří, hory).
Hory Beraní hlavy zásobují Zeměplochu největším množstvím mágů a čarodějek. Mezi Überwaldem a Velrybí zátokou, Krajem oktarínové trávy a Protisměrným oceánem leží nejnebezpečnější a nejúžasnější krajina na Zeměploše. Listí stromů v těchto horách se občas hýbe i za úplného bezvětří. Kameny si večer vyrážejí na procházku. Místy se zdá, že sama země ožila.
"Expresní dostavník projížděl napříč horami Beraní hlavy... " (Maškaráda)
Agateánské moře (Agatean sea)
se nazývá podle své polohy u Agateánské říše.
Kruhové moře
je obdobou Středozemního moře, je ohraničeno jak zeměmi na Sto Plains (Evropa), kontinentem Klatch (Střední východ, severní Afrika). Jeho hlavní obchodní přístavy jsou Ankh-Morpork, Al Khali a Efebe. Civilizace Zeměplochy , kterou lze obecně definovat jako země, které vynalezly vidličku i nůž, se nachází kolem historických pobřeží Kruhového moře. Země kolem Kruhového moře jsou Ankh-Morpork, Efebe, Mžilibaba, Klatch, Omnia a Tsort .
Močálové moře (Swamp sea)
svým charakterem opravdu připomíná spíše močál než moře.
Dehydrovaný oceán (Dehydrated Ocean)
vznikl působením žáru a podivného sušivého efektu magického oktarinového světla, při kterém se voda vysouší a zanechává po sobě stříbrný zbytek podobný tekoucímu písku.
Okrajový oceán (Rim Ocean)
leží u Okraje.
Stoské pláně
se táhnou z podhůří hor Beraní hlavy přes Nakřápnuté hory až ke Kruhovému moři, Morporským horám a pravděpodobně až k Omnii. Na protisměrné straně Stoských plání se nachází kraj Oktarínové trávy a na opačné straně oddělují hory Beraní hlavy a řeka Smarl Stoské pláně od Überwaldu. Nacházejí se na nich městské státy Sto Lat, Sto Kerig a Sto Helit a protéká jimi řeka Ankh, která přináší a odnaší černý jíl, což je základ hlavního a v podstatě jediného vývozního artiklu Stoských plání - zelí. U Kruhového moře na řece Ankh leží největší, nejsmrdutější a nejzkorumpovanější město na Zeměploše, Ankh-Morpork. Poblíž Nakřápnutých hor se ještě nacházejí města Quirm a Pseudopolis.
Koumské údolí
V knize Buch se dozvídáme, že Koumské údolí bylo v zásadě odvodňovací strouha. Skoro padesát kilometrů měkkého vápence vkliněného mezi mnohem tvrdší horniny. Na horním konci začínalo skoro na hranici stálého sněhu, na druhém pozvolna přecházelo do plání. Údolí odvádělo jak vodu z tajícího sněhu, tak tu stékající z okolních hor, která se v poslední fázi své cesty řítila do údolí a vytvářela tam stovky vodopádů. Jeden z nich, Královské slzy, byl skoro osm set metrů vysoký. Řeka Koum, která protéká Koumským údolím, na poloviční cestě dolů už se měnila ve spleť hučících říček a zpěněných potoků, které se slévaly, dělily a křižovaly.
Královská jeskyně (Buch) Kamkoliv se oko podívalo, byly týmy trollů a trpaslíků, kteří měřili, odkrývali, vykopávali, stavěli stěny, vrtali a kopali odvodní strouhy. Do jeskyně se teď dalo dojít pohodlně podzemní chodbou. V téhle jeskyni na konci světa byl uzavřen mír mezi trollem a trpaslíkem. Jeskyně pod Koumským údolím.
Když je slunce v dobrém postavení, objevují se tam nádherné duhy. Je v něm velké množství ptáků. Ve velkých, mělkých jezírcích a přírodních přehradách se množí hmyz jako šílený. Většina těchto vodních ploch bude v pozdním létě vyschlá. Ptáků je tu na statisíce. Na nedalekých útesech, vzdálených asi osm set metrů, mají vybudována hnízda. A všude, kde se promíchaly padlé stromy s náplavy, vyrašily nové keře a zeleň. Pod úzkou stezkou prýštila voda z půltuctů jeskyní a jednotlivé stružky se slévaly do jediného proudu, který se v dlouhém vodopádu řítil do údolí.
Z Koumského údolí jsou vidět tři sta metrů vzdálené vrcholky hory Cori Celesti a Ploskolebčí hory.
Mětečko Bystrá nad Koumem (Buch)
velmi slušně živila řeka. V místech, kde řeka vtékala na pláně, se rozšiřovala a zpomalila a ryby se v ní mačkaly jako v krabičce od sardinek. Po obou stranách se pak rozkládala blata, plná hlubokých a skrytých jezírek, která byla domovem nesčetných ptáků, jimž současně poskytovala i potravu.